Zamontować fotowoltaikę? Czy warto? - dla domu

fotowoltaika poznań

Wykorzystanie promieniowania słonecznego w energetyce

Współcześnie coraz większe zainteresowanie wzbudza korzystanie z odnawialnych źródeł energii i ich jak najlepsze wykorzystanie. Jednym z odnawialnych źródeł energii jest promieniowanie słoneczne, które jest wyk

Zamontować fotowoltaikę? Czy warto? - dla domu fotowoltaika poznań
orzystywane w energetyce słonecznej. Energetyka słoneczna jest gałęzią przemysłu, która zajmuje się wykorzystywaniem energii pochodzącej z promieniowania słonecznego będącej jednym z źródeł odnawialnej energii. Wykorzystanie energii słonecznej do wytwarzania prądu elektrycznego jest możliwe dzięki istnieniu zjawiska fotowoltaicznego. Ogniwa fotowoltaiczne wykorzystują zjawisko fotowoltaiczne, żeby przekształcić energię słoneczną w energię elektryczną. Panele fotowoltaiczne są wykorzystywane w elektrowniach słonecznych w różnych częściach świata. Wykorzystanie ogniw słonecznych w energetyce można podzielić na skalę przemysłową oraz skalę indywidualną. Coraz więcej państw, przedsiębiorstw oraz osób prywatnych decyduje się na inwestowanie w energetykę słoneczną instalując panele fotowoltaiczne.


Zasada działania ogniw fotowoltaicznych

Ogniwo fotowoltaiczne przekształca energię z promieniowania słonecznego w energię elektryczną za pomocą zjawiska fotowoltaicznego. Właśnie dzięki działaniu zjawiska fotowoltaicznego możliwa jest przemiana energii słonecznej w energię elektryczną, co jest wykorzystywane przy produkcji ogniw fotowoltaicznych. Definicja zjawiska fotowoltaicznego mówi o tym, że jest to zjawisko fizyczne, które polega na powstaniu siły elektromotorycznej w ciele stałym pod wpływem promieniowania świetlnego. Odkrycie zjawiska fotowoltaicznego spowodowało wytwarzanie ogniw fotowoltaicznych, które umożliwiają pozyskiwanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego. Żeby w ogniwie fotowoltaicznym mogło przebiec zjawisko fotowoltaiczne musi być ono zbudowane z odpowiednich materiałów. Fotoogniwo jest zbudowane ze specjalnego półprzewodnika, na które pada światło słoneczne umożliwiające szereg reakcji, w których wyniku powstaje napięcie elektryczne, dzięki czemu panele fotowoltaiczne spełniają swoją funkcję przekształcania energii słonecznej w energię elektryczną.


Rodzaje ogniw fotowoltaicznych

Ogniwa fotowoltaiczne są wykorzystywane w budowie paneli słonecznych, których głównym zadaniem jest przekształcanie energii promieniowania świetlnego w energię elektryczną. Można wyróżnić kilka rodzajów paneli fotowoltaicznych, które różnią się od siebie budową i materiałami, z których zostały wykonane. Ogniwa słoneczne pierwszej generacji, inaczej zwane grubowarstwowymi, mogą być monokrystaliczne i polikrystaliczne. Monokrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne są najbardziej wydajne i są wytwarzane z krzemu, natomiast polikrystaliczne ogniwa są nieco mniej wydajne, ale też tańsze w produkcji. Ogniwa fotowoltaiczne drugiej generacji, czyli cienkowarstwowe, są tańsze w produkcji niż ogniwa krzemowe, a ich budowa zapewnia im elastyczność, dzięki czemu mogą być wykorzystywane jako elementy budowlane. Można wyróżnić jeszcze ogniwa fotowoltaiczne trzeciej generacji, które bazują na różnego rodzaju technologiach, ale ciągle są prowadzone badania nad tym typem ogniw. Ogniwa fotowoltaiczne pierwszej generacji są tymi, które można zobaczyć na dachach budynków i w elektrowniach słonecznych.


Rozwój techniki fotowoltaicznej

Fotowoltaika jest dziedziną wiedzy oraz techniki, która zajmuje się produkcją ogniw fotowoltaicznych umożliwiających przekształcanie energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Konstruowanie ogniw fotowoltaicznych stało się możliwe dzięki odkryciu fizycznego zjawiska fotowoltaicznego. Od czasu odkrycia zjawiska umożliwiającego przemianę promieni słonecznych w prąd elektryczny zaczęto ulepszać panele słoneczne oraz poszerzać zakres ich zastosowań. Współcześnie można wyróżnić kilka rodzajów ogniw fotowoltaicznych, które różnią się budową i wydajnością. Obecnie ciągle są prowadzone nowe badania nad ogniwami słonecznymi trzeciej generacji, a wszystko po to, żeby jak najlepiej wykorzystywać energię słoneczną. Coraz więcej państw, organizacji i przedsiębiorstw decyduje się na inwestowanie w energetykę słoneczną, ponieważ prąd elektryczny pozyskiwany za pomocą ogniw słonecznych korzysta z odnawialnego źródła energii. Dzięki rozwojowi techniki fotowoltaicznej możliwe jest wydajniejsze korzystanie z paneli fotowoltaicznych.